EDİRNE – TRAKYA ÜNİVERSİTEİ SUNUMLARI – 14.05.2024

2009 yılından bu yana farklı üniversitelerde ve mekanlarda “Osmanlı Devleti’nde Çokkültürlülük ve Çevirmenler” üzerine sunumlar yapıyorum ve sergiler açıyorum. 2018’de açtığım sergi halen Avusturya’nın Graz Üniversitesi – Çeviribilim Bölümü’nde daimi sergi olarak devam etmektedir.


Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzerine de sunumlar yapmaya başladım. Bu sunumları çokkültürlülükle karmalayarak öğrencilere ulaştırıyorum. 57 yıllık ömrüne on bir savaş, yirmi dört madalya, yedi nişan, on üç kitap ve en önemlisi BİR ÜLKE, BİR MİLLET ve MİLYONLARCA ÖZGÜR İNSAN SIĞDIRAN bir ASKER, DEVLET ADAMI, BÜYÜK BİR VİZYONER olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatmak hiç de öyle kolay değil. 2019’dan bu yana Ata’ma ait kaynakları inceliyorum, kendime en az üç yıl daha verdim. İnşallah bu üç yılın sonunda bu büyük dehayı layığıyla anlatabileceğim.
Sunumları son altı ayda Marmara Üniversitesi’nde, Sakarya Üniversitesi’nde, farklı derneklerde ve en son da Edirne Trakya Üniversitesi’nde yaptım.


İlk sunumum biricik Ata’m ve Çeviri Tarihi üzerine. İkinci sunumumda ise çeviri sürecinin betimlenmesine yönelik çeviri eğitimi slaytlarına yer verildi.
2003 yılında yayımlanan Çeviriden Çeviribilime başlıklı kitabım bu alanda basılan ilk kitaplardandır, bunu 2008 yılında Çeviri Eğitimi ve 2010 yılında Çeviri Tarihi kitaplarım izler. Bu bağlamda çok yakın bir zaman önce kaybettiğimiz değerli yayıncım, biricik Lozan Kaynak ve sevgili eşi Sevgin Kaynak’a teşekkür etmek istiyorum. Onlar olmasaydı çeviribilim alanında kaynakların büyük bir kısmı da olmayacaktı. Ne yazık ki bütün kitaplarım tükendi. Ancak tek tük Nadir Kitap’ta var.


Hukuk Çevirisinde paralel metinlerle çalışma üzerine yazdığım doktora tezime ise YÖK’ün sayfasından ulaşabilirsiniz.
Her iki sunumu da izleyin lütfen, bir tutam tarih ve çeviri ile ilgileniyorsanız izlerken memnun kalacağınızdan ve yeni bir şeyler öğreneceğinizden eminim.


Sunumları sizlere azat ediyorum. Keyifli seyirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir