Graz Üniversitesi Hammer Etkinliği

Avusturya, Graz, Karl-Franzens Üniversitesi, Çeviribilim Bölümü 6.6.2024 tarihinde Graz doğumlu Batı’ya Osmanlı kültürünü ve Doğu kültürünü tanıtan, kültürel etkileşimin öncüsü, Viyana’da Bilimler Akademisi’ni kuran tarihçi, çevirmen, bilim insanı Joseph von Hammer-Purgstall’ın 250. Doğum gününe rastlayan “Çokdilliliğin Gerekliliği “ başlıklı uluslararası bir etkinlik düzenliyor. Doğu bilimlerine yönelik çok sayıda eseri olan Hammer’in on ciltlik Osmanlı Tarihi, araştırmacılar için önemli bir kaynaktır.

12 farklı dilde çeviri eğitimi verilen bölümde Türkçe çeviri eğitimi de verilmektedir. Etkinlik Çeviribilim Bölümü’nün eş başkanı Prof. Dr. Şebnem Bahadır-Berzig’in de katkısıyla gerçekleşmektedir.
Bir gün sürecek etkinliğin açılışında Hammer’in torununun eşi tarafından oluşturulmuş bir rölyef gösterime alınacak ve etkinliğin sonunda ilk defa Hammer-Purgstall ödülü, tarihbilimci Prof. Dr. Walter Höflechner’e verilecektir.

Bu etkinliğe Türkiye’den Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Sâkine Eruz ve Altınbaş Üniversitesi’nden Doç. Dr. Muzaffer Aydemir konuşmacı olarak davet edildi. Bölümde 2005, 2018 ve 2019 yıllarında ders veren Prof. Dr. Sâkine Eruz’un 2009 yılından bu yana düzenlediği Osmanlı’da Çokkültürlülük ve Çevirmenler sergisi bölümde 2018 yılından bu yana daimi sergiye dönüştürülmüştür. Etkinlik kapsamında sergi de tanıtılacaktır. Serginin metinleri Türkçe Anabilim Dalından Sevil Çelik Tsonev’in yönettiği bir proje ile, bölümden Kerima Karaca-Sornig’in de desteğiyle, bölüm öğrencileri tarafından Almancaya aktarılmıştır.

Etkinliğin düzenleyicileri ve etkinliğe destek veren kurumlar Graz Üniversitesi Rektörü Prof. Peter Riedler, Avusturya Bilimsel Araştırmalar Kuruluşu, Graz Belediyesi, Antik Dönem Araştırmaları Bölümü ve Çeviribilim Bölümü’dür. Organizasyon görevini üstlenen ekipte ise Dr. Agnes Grond, Dr. Hannes Galter, Dr. İnanç Atılgan ve Dr. Sevil Çelik Tsonev yer almıştır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir